Ekstremalne rekolekcje integralne na pustyni

W Ewangeliach czytamy, że Jezus wychodził się modlić na pustynię. Podobnie czyniło wielu chrześcijan w początkach Kościoła – nazywamy ich ojcami pustyni. Dziś domy rekolekcyjne oferują nam często komfortowe warunki hotelowe, a rekolekcje przypominają wyjazdy na wczasy, by wypocząć od trudu codzienności i naładować duchowe akumulatory. Trzeba przyznać, że jest w tym jakieś zakłamanie, jakieś mało realne oczekiwanie, że zamiast szukać Boga, On zostanie podany nam niejako na tacy. Przeczuwamy, że aby dotrzeć do swego serca, aby zmierzyć się ze swoimi złudzeniami, potrzeba czegoś więcej, jakiegoś trudu, zmagania… Proste i łatwe odpowiedzi są zazwyczaj pozorne i fałszywe.

Z zainteresowaniem słuchałem Piotra, który opowiadał mi o integralnych rekolekcjach surwiwalowych – nowej propozycji w duchowości ignacjańskiej nawiązu­jącej właśnie do doświadczeń Ojców Pustyni – w trudnych warunkach, na łonie przyrody, z modlitwą, radykalnym postem, sakramentami i osobistym kierownictwem duchowym. Muszę przyznać, że obraz, który przede mną nakreślił, wydawał mi się nieco zbyt radykalny. Nie są to jednak rekolekcje intelektu­alne, ale przeżyciowe, po to, by poznać samego siebie, swoje ograniczenia i tam właśnie spotkać Boga.
Wymagania względem uczestników wydawały się zaporowe a mimo to znalazło się 16 chętnych do przeżycia takiej przygody. I z tego, co słyszałem, nie zostali zawiedzeni.

W tym roku planowana jest nie tylko kolejna edycja 5-dniowych rekolekcji ignacjańskich w czasie wakacji, ale także dodatkowe sesje weekendowe. Pierwsza z takich sesji odbędzie się 15–17 marca 2019. ziarna prawdy: www.ziarnaprawdy.pl Jej temat to „Asceza i wolność", a poprowadzą ją o. Józef Augustyn SJ i Piotr Słabek. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.ziarnaprawdy.pl.

Zainteresowany szczegółami? Zajrzyj na tę stronę...


Piotr Gorus / Robert PiątekIdź do: